Przedszkole Nr 1 im. Janusza Korczaka

24-200, Bełżyce

ul. Bychawska 15

tel. 815172085

Grupa II (dzieci 5-letnie)

Tematyka:

Nowinki z wiejskiego podwórka …...............04.05. -  06.05.2022r.

Projekt edukacyjny „ Żywioły – Ogień”..... 09.05. - 13.05.2022r.

Projekt edukacyjny „ Żywioły – Ogień”......17.05. – 20.05.2022r.

Nasi kochani Rodzice……………………….........24.05. – 27.05.2022r.

Zadania:

1.    Nowinki z wiejskiego podwórka: Poznajemy przyrodę – wiosna. Poznawanie dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi. Nazywanie domów zwierząt, sposobów poruszania się zwierząt i odżywiania. Wyjaśnienie znaczenia hodowli zwierząt dla ludzi.
2.    Projekt edukacyjny: „Żywioły - Ogień”. Wzbudzanie ciekawości poznawczej, bogacenie wiedzy dzieci na temat żywiołu jakim jest ogień i jego znaczenia dla człowieka. Uświadomienie dzieciom pozytywnych i negatywnych skutków działania ognia. Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontakcie z ogniem. Rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków na podstawie posiadanej wiedzy, zdobytych spostrzeżeń, poczynionych obserwacji i doświadczeń w toku zabaw badawczych.
3.    Nasi kochani rodzice: Podawanie informacji na temat swojej rodziny. Opisywanie wyglądu rodziców, dostrzeganie ich charakterystycznych cech (wygląd, charakter). Określanie czynności domowych wykonywanych przez poszczególnych członków rodziny. Dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie, np. o sposobach wspólnego spędzania czasu. Wzmacnianie więzów w rodzinie – wzajemne okazywanie sobie uczuć, mówienie o nich, tworzenie wzajemnych relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości. Przygotowywanie programu artystycznego, samodzielne wykonanie upominków dla rodziców.
4.    Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia:  liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych, zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika. Posługiwanie się liczebnikami w aspektach kardynalnym i porządkowym.
5.    Rozwijanie mowy: Rozwijanie umiejętności płynnego mówienia, wypowiadania się na temat  ilustracji, filmu, wysłuchanego tekstu, odwiedzanego miejsca. komunikowanie się w grupie – mówienie o swoich potrzebach, odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu, słuchanie i rozpoznawanie odgłosów dochodzących z otoczenia, słuchanie i powtarzanie podanych słów, zdań.
6.    W świecie sztuki. Muzyka. Śpiewanie piosenek, wyrażanie muzyki ruchem, zabawy ruchowo-rytmiczne. rozwijanie twórczości muzycznej.
7.    W świecie sztuki. Plastyka. Rozwijanie zainteresowań plastycznych – odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego.
8.    Samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych – zmiana ubrań, butów, umieszczanie ich w wyznaczonym miejscu, składanie ubrań, korzystanie z toalety z zachowaniem ustalonych zasad, poprawne wykonywanie czynności higienicznych – mycie zębów, spożywanie posiłków – prawidłowe posługiwanie się łyżką, widelcem.
9.    Współdziałanie w grupie − uczestniczenie we wspólnych zabawach, przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie, współdziałanie podczas zabaw, gier, tańców, stosowanie form grzecznościowych względem siebie.
10.    Dbamy o nasze zdrowie – przebywanie na świeżym powietrzu, uczestniczenie w spacerach, zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
11.    Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
12.    Przekazanie dzieciom zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu i grupie wieko